Yükleniyor

İlk özel müze açıldı


Referandum çalışmaları için Mersin’e gelen Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, miting sonrası Mersin’in ilk özel müzesi olan Mersin Kent Tarihi Müzesinin açılışını yaptı.

Mustafa Erim tarafından tanzim ve teşhiri yapılan Müzenin açılışını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Kent Tarihi Müzelerinin kentlilik bilincini oluşturmak ve kent tarihini gelecel kuşaklara aktarmak açısından çok önemli olduğunu belirterek bu müzenin Mersin’de önemli bir görev göreceğine inandığını söyledi. Müzenin kurucusu Mustafa Erim’i tebrik eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu tür çalışmaların devam etmesinin ve herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.

Müzenin açılışında konuşan Kent Tarihi Araştırmacısı Mustata Erim, müzenin kuruluş sürecini Son Dönem Mersin Evinden Mersin Kent Tarihi Müzesine 150 yıllık bir serüven gerçekleştirdiklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

Mersin’in kültürel yaşamına yeni bir renk ve soluk getirecek olan “Mersin Kent Tarihi Müzesi” neredeyse 150 yıllık bir sivil mimari örneğidir. İki katlı ve avlulu eski bir Mersin Evi olan yapı, restorasyonu ve teşhiri yapılarak Mersin’in kültür ve sanat yaşamına kazandırılmıştır.

20. Yüzyılın ikinci yarısında bütün kentlerimizde görülen hızlı değişimden Mersin de etkilenmiş ve günümüze bu geleneksel sivil mimari örneklerinden çok azı ulaşmıştır.

Mersin Kent Tarihi Müzesi geleneksel mimarisi, İhtisas Kitaplığı, Mersin Tarihinin tanıtıldığı Müze olarak, kent tarihinin araştırılmasına sunacağı katkılarla, kültür ve sanata olan ilgisiyle bilinen Mersin’in, kültürel yaşamında önemli bir merkez olacaktır.

Mersin Kent Tarihi Müzesi, Mersin’in İlk Kent Müzesi olmasının yanı sıra, Kent Müzeciliği alanında Türkiye’de kurulan ilk Özel Müze olması açısından da anlamlıdır.

Mersin Kent Tarihi Müzesi’nde teşhiri yapılacak bölümler şunlardan oluşmaktadır:Mersin Tarihi ve Kronolojisi, Mersin İhtisas Kitaplığı, Mersin EğitimTarihi, Mersin’de Yaşayanlar, Yetişenler ve İz Bırakanlar, Mersin’deki Kültürel Miras

Mersin Kaleleri, Mersin Camileri, Mersin Kiliseleri, 20.yüzyılın ilk yarısında Mersin (Fotoğraflarla), Çanakkale Savaşında Şehit Düşen Mersin’liler, Mersin Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası Mersin Mülki Amirleri ve Belediye Başkanları

Mustafa Erim konuşmasının sonunda, yoğun programına rağmen Müzemizin açılışına teşrif eden ve bizleri onurlandıran Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyorum dedi.